Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

29 Temmuz 2007

Zayıflama Diyetleri Çöpe ücretsiz e-kitap (11)

YANİ DENGELİ BESLENMEK Mİ BU İŞİN ÇÖZÜMÜ ?

Aklınıza takılabilir: “Pekâlâ, anladım diyetlerin çözüm olmadığını, hatta insanları şişmanlattığını... yapılması gereken herhalde dengeli beslenerek kilo sorunlarından uzak kalmak... değil mi?”

Bazılarınızı belki de hayal kırıklığına uğratma riskini göze alarak... yanıtımız: “Iıh, değil!”

Dengeli veya dengesiz beslenmenin zayıflamak veya şişmanlamakla hiç bir alakası yok. Beslenmesi, genel geçer kurallara göre “dengeli” tanımına pek bir güzel uyabilecekler içinde kiloları almış gidenlerin sayısı hiç azımsanamayacak olduğu gibi, pek bir “dengesiz” beslenip, ne obezitenin, ne de fazla kiloların hiç kapısını çalmadığı bir çok insan mevcut. Sözün burasında bir tırnakçık açmak zorunda hissederiz kendimizi:

Lütfen yukarıdaki satırlardan “dengesiz beslenenler kilo almazlar, şişmanlamazlar” anlamı çıkarılmasın; basitçe ifadeye çalıştığımız, sadece, dengeli beslenme uyarılarının uymaya kalkışanları kilo sorunlarından korumadığı... hatta dengeli beslenmeyi saplantıya dönüştürmeye başlayanları cuppadanak kilo dertleri denizine atıverdiği.

Bizce... işin aslına biraz merak ve biraz da dikkat ile yakından bakılırsa... “dengeli beslenme” olarak lanse edilen öğütlerin tamama yakını, enerji kısıtlamaları teşvikleri, yani gizli zayıflama diyetleri içermekte.
Efendim yağı kısın, şekerden uzak durun, karbonhidratlar ile aranıza mesafe koyun, proteinleri de abartmayın... dengeli beslenin!
İyi hoş ama... insanoğlu denilir yaratığın yağ, karbonhidrat ve proteinden başka enerji kaynakları mı var bizim bilmediğimiz ki dengeyi başka kalorilerle kuracak ???

Hem sadece bir an için, dengeli beslenmenin kilo kontrolüne bir yararı olduğunu varsaysak... acaba hangi uzmanın, hangi bilimsel kuruluşun “dengeli beslenme öğütlerine” güvenebiliriz acaba? Baksanıza, birinin dediği öbürünü tutmuyor, üstelik de sabah ak, diyen öğleden sonra hiç utanıp sıkılmadan, hemi de hiç gocunmadan karra, diyebiliyor.

Son otuz kırk yılda alıp giden lokmaya hükmetme cinnetinin sofralarımıza tatsız hediyelerinden biri olan “Dengeli beslenme”nin ne bizim yöntemimizle uzaktan yakından bir alakası, ne de ailemizin masasında yeri vardır ve bizim akılcığımızın bir köşesinde “dengeli ya da dengesiz... aldığı ile harcadığı arasındaki dengeyi kurma yeteneğini kaybetmeye başlayanlar, fazla kiloları depolama yolunda ilk adımlarını atarlar” sözcükleri yazılıdır.