Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

29 Temmuz 2007

Zayıflama Diyetleri Çöpe ücretsiz e-kitap (8)

ZAYIFLAMA DİYETİ YAPANLARIN AĞIRLIKLARI YILLAR İÇİNDE NE OLUYOR, NASIL BİR DEĞİŞİM GÖSTERİYOR ?

Önce tek sözcükle yanıtlayalım, sonra da açıklayalım:
Artıyor.

Seçilen zayıflama diyeti uygulanmaya başlandığında, eğer konulan kurallara uyuluyorsa kısa vadede sonuç almamak söz konusu değildir.

Hangi diyet seçilirse seçilsin, içerdiği enerji kısıtlaması -diyete uyulduğu sürece- ağırlık kaybına yol açmaktadır.

Ancak sorun bundan sonra ortaya çıkmaktadır. Bir süre sonra, uygulayıcısı ya diyeti tamamen bırakmakta, ya da uygulama koşullarını yumuşatmaya başlamaktadır. Ya yavaş yavaş dikkat dağılmakta, ya da uygulayıcı dikkatli olmak, diyetin kurallarına uymak için elinden geleni yapmaya çalışsa da, bir şey -sanki görülmez bir güç- tüm çabalarını boşa çıkarmakta, kişi giderek daha fazla yemeye ve verdiği kiloları geri almaya başlamaktadır. Hatta biraz daha zaman geçince, kontrol kaybı ivme kazanmakta, kişi sıkmaya çalıştıkça denetimi daha da çok elinden kaçırarak, bir süre sonra kendini diyete başladığı ağırlığın üzerinde bulmaktadır.

Kontrol kaybı neden gelişir?...
Bu kaybın gelişme sürecinin süresi neden kişiden kişiye değişir?...
İlk yaptığı diyetlerde indiği ağırlığı bir süre koruyabilen kişiler yıllar ilerledikçe, diyetler birbirine eklendikçe neden hem diyet yaparak kilo vermekte giderek zorlanır, hem de bin bir güçlükle verdiği kiloları gitgide daha hızlı geri alarak, başlangıç ağırlığına gitgide daha fazla kilo eklemeye başlar?...
... gibi soruları Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizimizin her kitabında uzun uzadıya işledik, blogumuzda sizlerden bize ulaşan soruları yanıtlayarak yanıtlamaya devam ediyoruz. Ve yıllar önce yaptığımız bir tespitin, güncelliğini nasıl artarak korumakta olduğunu şu satırlarla hatırlatmak istiyoruz:

Zayıflama diyetleri ile kilo vermeye, kilo sorunlarını diyetlerle çözmeye çalışanlar, giderek şişmanlamaktadır. Her yapılan diyet, bir yandan yaşam kalitesini ve psikolojik yapıyı kalıcı olarak bozarken, öte yandan ağırlığı yıllar içinde kaçınılmaz olarak yukarı doğru çekmektedir.

Kilo sorunlarını diyetlerle çözmeye kalkışmak şişmanlamanın ve bu çözümde ısrar ederek obez olmanın en etkin, kesin ve güvenilir yoludur.

Zayıflama diyetleri ile verilen kilolar kaçınılmaz olarak geri geldiğine ve yine diyetler insanları şişmanlattığına göre:
İnsanlara zayıflama diyetleri önerenler, bu önerileri gazete dergi sütunlarına, ya da ekranlara taşıyanlar, diyet propagandasına bilerek ya da bilmeyerek alet olanlar insanların şişmanlamalarından doğrudan sorumludurlar.