Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

29 Temmuz 2007

Zayıflama Diyetleri Çöpe ücretsiz e-kitap (14)

İNSANLAR NEDEN ŞİŞMANLAR ?
“Şişmanlamıyorum” sayfa 16-17

Ağırlık Dengeleme Yeteneği’nin kullanılamaz hale gelmesi, işlerliğini yitirmesi şişmanlamanın başlangıcını oluşturur. Şişmanlamanın gelişimini ise bireyin... fazlalaşan, ya da fazla bulduğu kilolara karşı tepkisi belirleyecektir.

21. yüzyılın başında Dr. Jean-Philippe Zermati’nin TRAC kavramını tanımlayıp, şişmanlamanın nedeni olarak teşhis etmiş olması kilo sorunlarına bakışı kökünden değiştirmiştir.
TRAC: Fransızca sözcüklerin baş harflerinden oluşuyor, Troubles de Régulation des Apports Caloriques... Kalori Girdileri Ayar Bozuklukları, olarak çevirebiliriz.

Son 20-30 yıldır gerek A.B.D.’de, Kanada’da (weight regulation), gerekse Fransa’da (régulation pondérale), Avrupa’da giderek daha çok, bedenin kendi ağırlık ayar mekanizmalarından söz edilir oldu.

Diyetlerin ve kısıtlamacı yöntemlerin gizlenemez hale gelen başarısızlıkları ve zararları dünyanın dört bir yanında birçok dürüst araştırmacıyı organizmanın ağırlık ayarı, kalori girdilerini düzenleme mekanizmaları üzerine incelemeye koyulmaya itti.

Dr. Zermati’nin 2002 yılında yayımlanan “Maigrir Sans Régime” isimli eserinde eşsiz bir netlikle tasvir ettiği TRAC’lar... bu tarihten itibaren birçok araştırmacı ve hekime yeni ufuklar, yeni düşünme yolları açtı...

Eğer organizma, üstlendiği “kalori alımını engelleyerek, ağırlığın genetikle belirlenen düzeyin üzerine çıkmasını önleme görevi”ni yapmaz, ya da yapamaz hale gelirse... şişmanlama kaçınılmaz oluyor. Kilo sorunlarına “kalori girdileri ayar bozuklukları” penceresinden bakmak, alışılagelmiş açıklamaların yetersizliğini, hatta sözümüzü esirgemeyelim, saçmalığını gözler önüne sermekte...

İnsanlar, Ağırlık Dengeleme Yetenek’leri, etkinliğini yitirdiğinde şişmanlıyor!