Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

29 Temmuz 2007

Zayıflama Diyetleri Çöpe ücretsiz e-kitap (43)

BİZ HEKİMLERE DÜŞEN GÖREV NEDİR ?
“Şişmanlamıyorum” sayfa 87


Her kitabımız biraz da hekim meslektaşlara bir çağrı, gizli bile olmayan, az bir çaba ile görülebilecek gerçeklere gözlerini açmaları için bir davet. Hastalar dertlerine derman, ya da bazen sağlıklı insanlar sağlıklarını koruyabilmelerine yardımcı olmamız için kapımızı çaldıklarında onlara kilo sorunları hakkında doğru ve güvenilir bilgileri verdiğimizden emin olmamız, gece yastığa başımızı koyduğumuzda gözlerimizi vicdanımız rahat kapatabilmemiz için şart.

Alışılmış, tekrarlarla sanki gerçeklermiş gibi kabul ettirilmiş “kilo önerileri” yaşlı dünyamızı inanılmaz bir süratle “felaket”e doğru sürüklüyor. Üç-beş kilo ver de, diz ağrıların geçsin -maalesef örnekleri çoğaltmak olası-, diye kendimizce “görevimizi yaparak” hafif yollu korkuttuğumuz insanlar... kapıldıkları kısıtlamalı beslenme girdaplarında hem şişmanlıyor, hem de sağlıklarını yitiriyorlar.

Gözlerimizi ve kulaklarımızı, ama belki de en önemlisi aklımızı bedenin ağırlık dengeleme mekanizmalarına açmanın zamanı çoktan geldi.

Günümüzde, hem diyetlerin, kısıtlamaların zararlarına, hem de organizmanın doğal kaynaklarını harekete geçirerek, ya da işlerliklerini koruyarak, kilo sorunlarının nasıl çözülebileceğine dair yeterince kaynak, her dilde, her türden ortamda mevcut. Eksik olan ne literatür, ne de kanıtlar.

Yeter ki biz hekimler başımızı diyetçi yaygaradan kaldırıp, insanların, hastalarımızın başlarına neler geldiğini görmeyi bilelim.

Umudumuzu hiçbir zaman yitirmiyoruz, hekimler silkindiğinde devran tersine dönecek... biliyoruz.