Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

29 Temmuz 2007

Zayıflama Diyetleri Çöpe ücretsiz e-kitap (24)

ÇOCUKLARIM İÇİN KORKUYORUM
“Şişmanlamıyorum” sayfa 151-152

Huzurlu, bedeniyle barışık, kendinden emin bir kadın... annelik görevini üstlendiğinde... bir “beslenme nevrozu”na yakalanabilir.

“Şimdilik çocuklarım ince, ama zamanında müdahale etmez, gerekli önlemleri almazsam, hiç kuşkum yok... bu fazla sürmez onlar da şişmanlar!”
Böylesi telaşlara düşen bir anne çocuklarının da kilo sorunları riskleri taşıdığını düşünerek... sorumlu bir ebeveyn olarak... dikkatli baktığında yavrusunun göbeğini biraz yuvarlaklaştığını, bacaklarının kalınlaştığını fark ederek... korkularında haksız olmadığına kanaat getirerek...
Aklının kocaman bir bölümü çocuklarının (ya da çocuğunun) obez olacağı, gelecekte fazla kilolarına bağlı sosyal ve fiziksel sıkıntılar yaşayacağı fikirlerine takılıp kalacak... zihni her türden felaket senaryolarının istilasına uğrayacaktır.

Obezite salgınından dem vuran medyatik bombardıman, beslenmek, yemek yemek gibi keyifli bir alışkanlığı, ailesini beslemek gibi –bazen yorucu olsa da- zevkli ve tutkulu bir eylemi, karmaşık, içinden çıkılması güç bir sorunlar yumağına dönüştürebilir. Anne (genellikle) tutanaklarını yitirebilir, sağduyusu felce uğrayabilir. Her an ona “hep yanılmakta, yanlış yapmakta”... beslenmeyle ilgili tüm bildiklerinin (yaptıklarının) hatalı olduğunun ve konunun bir uzmanlık alanı olması gerektiğinin hatırlatıldığı bir ortamda... kuşkuları karabasana dönüşebilir...
“Aman Tanrım, çocuklarımın başına neler gelecek?”...
İşte o zaman gelsin “kalori avı”...

Ailesini, çocuklarını koruma içgüdüsü dürtülenen bir anne... doğruları öğrendiğini ve yaptığını sanarak... tüm ailesini kısıtlamaya sokabilir... tüm dengeleri altüst edebilir.

Üstelik, çocuklarıma örnek olayım, yediklerime dikkat edeyim, derken... kendisi de Kısıtlamalı Beslenme Süreci’nden nasibini alarak... şişmanlamaya başlayabilir.