Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

29 Temmuz 2007

Zayıflama Diyetleri Çöpe ücretsiz e-kitap (7)

ZAYIFLAMA DİYETLERİNDE YAPILAN YANLIŞLAR NELERDİR ?

Sık sık gazete ve dergilerde, “zayıflama diyetlerinde yapılan yanlışlar” türünden çekici başlıklarla karşılaşırız.

Bazen kendi yöntemlerini pazarlayan bir diyetçiyle yapılan röportajda, bazen light gıda ürünleri üreten bir firmanın reklam sütunlarında, bazense dış bir kaynaktan özetlenip tercüme edildiği anlaşılan bir haberde, kilo sorunları olanlara “cömertçe” öğütler verilerek diyet süreçlerini başarıya ulaştırmaları için neler yapmaları gerektiği, hangi hatalara düşmemeleri gerektiği söylenir.

Dikkatli bir gözlemci için, ilk ilgi çekici nokta bu tür öğütlerin birbirleriyle olan çelişkileridir. Aynı gün yayınlanan iki farklı gazetede birbirine tamamen zıt tavsiyelerle karşılaşmak olası olduğu gibi, aynı gazete veya dergide bir veya birkaç gün arayla, birbirini tamamen yalanlayan öğütler bulmak da hiç az rastlanan şeyler değildir.
Kahvaltıyı sakın atlamayın... önemli olan kahvaltı değil, sık aralıklarla küçük miktarlar yemektir... ya da yağlı besinleri azaltın... karbonhidratları azaltmak diyeti başarıya ulaştırıyor...

Çeşitli kaynakların verdiği öğütler birbiriyle çelişir, çoğu zaman birbirini yalanlar; ancak yine dikkatli bir gözlemcinin gözünden kaçmayacak ikinci bir nokta bu tür öğütlerin bir ortak paydada buluştuğudur; tüm bu “iyi niyetli” tavsiyelerde bir ana fikir, bir gizli mesaj mevcuttur:
“Diyetlerle zayıflamak olasıdır, doğru diyeti bulup hatasız olarak uygulamak başarıya ulaşmanın koşuludur”.
Halbuki seçilen diyet reçetesi ne olursa olsun ve sonrasında inilen ağırlığı korumak için ne yapılırsa yapılsın, verilen kilolar, çoğu zaman fazlasıyla geri gelmektedir.

Diyetlerde yapılan yanlışlar diye bir şey yoktur, sorunu bu şekilde sunmak insanları bilerek yanıltmaktır.