Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

04 Ocak 2007

Nathalie sizin için denedi... citrus sinensis şekerlemesi


Eph200 başlıklı yazımızda, citrus aurantium ve sinefrin'den söz ettikten sonra, aklıma portakal kabuğu şekerlemesi hazırlama fikri geldi ve tarifi sizlerle paylaşmak istedim. Bazıları için “sihirli” zayıflatan “doğal” ilaçlara malzeme oluşturan portakal ya da turunç kabuğu, bizim evde lezzetli bir şekerleme yapmaya yarıyor. Aslında turunç bulup yapmam gerekirdi ama portakal (citrus sinensis) kullandım... ne de olsa bulması daha kolay.

Portakal Kabuğu Şekerlemesi

6 portakal

  • Portakalları sıcak su altında yıkayarak iyice temizleyin.
  • Portakalların alt ve üst kısımlarını keserek çıkartın, sonra kabukları dörde kesin ve portakalı soyun. Elde ettiğiniz kabukların içindeki beyaz bölümleri mümkün olduğunca çıkartın.

  • Kabukları su dolu bir tencereye atın, bir tatlı kaşığı tuz ekleyin, beş dakika kaynatın. Sudan çıkartacağınız kabukları (renklerini yitirmemeleri için) soğuk sudan geçirin. Tencerenizin suyunu yenileyin ve aynı işlemi 3 kez daha tekrarlayın. İlk seferden sonra tuz eklemeniz gerekmez.
  • Kabukları 1 santimetrelik ince dilimler halinde kesin.

Şurubun hazırlanması:

3 su bardağı (200 ml) şeker

3 su bardağı su

  • Bir tencerede şeker ve suyu (3'er su bardağı) ısıtın, şeker eridiğinde kabukları ekleyin. 5 dakika kaynatın. Ateşi söndürün ve yaklaşık 1 saat soğumaya bırakın. Bu işlemi de iki kez daha tekrarlayın.
  • Tenceredeki kabukların üzerine bir tabak yerleştirin ve sabaha kadar bekletin. Tabağın ağırlığı kabukların şurup içinde kalmasını sağlayacaktır.
  • Ertesi sabah, tabağı kaldırın. Şurup içindeki kabukları 5 dakika kaynatın. Ateşi kısarak yaklaşık 1 saat kadar pişirin. 1 saatin sonunda tencerenin dibinde çok az şurup kalmalı. Bu aşamada dikkatli olmanızı ve kabukları yakmamanızı öneririm, bunca uğraşınızın boşa gitmesi yazık olur. Ateşi söndürün, ılınmaya bırakın.
  • Kabukları bir yağlı kağıt üzerine birbirlerine değmeyecek şekilde dizin. Bir gün boyunca kurumaya bırakın. Sonra cam bir kavanozda ya da plastik bir kutuda muhafaza edin.

Şekerlemelerinizi eritilmiş çikolataya batırarak ya da sade yiyebilirsiniz. Kısa zamanda bu şekerlemeleri kullanarak yaptığım bir kek tarifini de sizlere ileteceğim.


Nathalie