Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

27 Aralık 2006

EPH200 sözcüğü neler gizleyebilir?


Aşağıdaki satırlarla karşılaştığımızda, tahmin edebileceğiniz gibi ilgimizi çekmemesi mümkün değildi. Okurlarımızın sıklıkla akıllarına takılan bazı soruların yanıtları oluşturma fırsatı da böylelikle elimize geçmiş oldu.
“% 100 doğal EPH200 ile diyet/egzersiz yapmadan kilo vermek artık mümkün!!!”
EPH200... hiç de kulağımıza yabancı gelmiyor, EPH... iyi ama satış sitesindeki tanıtımların ağır ısrarlarına bakarsanız, bu üründe efedrin (ephedrine) yokmuş!

İyisi mi, biz önce açıklanan “7 mucizevi bitkiye” biraz daha yakından bakalım.
Hoodia gordoni: günümüzün gözde bitkisi! Onsuz zayıflama ürünü düşünmek olası değil... bu bitkiye geri döneceğiz.
Gymnema sylvestre: ensülin üretimini kamçıladığı ve kolesterol-trigliserit düzeylerini düşürdüğü rivayet olunur.
Garcinia cambogia: hidroksi sitrik asit (AHC) içeriği yağların organizmada depolanmasını engeller... miş. (Bu son iki bitkinin varsayılan etkileri üzerine herhangi bir bilimsel araştırma olmadığı için “miş” li konuşmak gerekir düşüncesindeyiz).
Yerba mate (Ilex paraguariensis), Guarana (paulinia cupana) ürünün içeriğinde ilan edilen ve uyaran etkileri bilinen, her ikisi de kafein içeren bitkiler!
Yeşil çayın bu üründe yer alması da, kanser tedavisinde kendisine atfedilen (bakınız FDA'nın bu konudaki uyarısı... İngilizce) birtakım asılsız ve kontrol edilmemiş özelliklerinden ziyade, kuşkusuz içerdiği kafeinden ötürü.
Yedinci bitki ise... diğerleri gibi mucize bitki olarak anons ediliyor tabii... aksöğüt kabuğu (salix alba). ®Aspirin'in atası ayılabilir, yani etkileri ateş düşürmek, ağrı kesmek.
Gelelim şimdi sorumuza. “Özellikle ve ağırlıklı olarak kafein ve aspirin içeren bu ürün nasıl zayıflatabilir?”.
Ne yapalım, işimiz bu... ZDÇ demek, durup dinlenmeden soru üretip, yanıtlarını aramak demek.
Neden aspirin?... size de biraz garip gelmiyor mu?
Cafein... aspirin... üçlünün bir “E”si (efedrinin E'si) eksik, ECA”yı tamamlamak için... Dikkat, söz konusu olan bir armatür markası değil tabii, ama body builder'ların (vücut geliştirmeciler) çok sevdikleri ama çok tehlikeli bir “yağ yeyici” ürünün baş harflerden oluşan ismi. İyi ki, diyoruz... söz konusu zayıflama ürününde efedrin yok?! Baksanıza, Efedrin, cafein ve aspirin bir araya geldiklerinde... yani ephedrin stimülanlarla, uyaranlarla bir araya geldiğinde... kardiyo vasküler riskler ciddi olarak artıyor. (bakınız FDA'nın yasaklaması ve uyarısı... İngilizce)
Eph200'ün içinde ephedrine yok, deniyor ama bizim içimize sinmiyor... ne olur ne olmaz, diğer dillerdeki sitelerde kontrol edelim, diyoruz.
Önce, Türkçe tanıtım-pazarlama sitesinde Eph200'ün tüm içerenlerinin açıklanıp açıklanmadığını merak ediyoruz... bizce, kuşkulanmak hakkımız, çünkü İnternet üzerinden sözde doğal ürünler satışları çok yaygın, ama bu ürünlerin bilimsel dayanakları mevcut değil ve satış yapabilmek için cennet vaatleri hiç de nadir değil.
Örneğin, Eph200'ün FDA onaylı olduğu söyleniyor ama biliyoruz ki, amerikan Food and Drug Administration besin desteği, diyetsel destek ya da katkı gibi isimlerle pazarlanan bu tür ürünlere onay vermiyor. Şuna veriyor, buna vermiyor değil... sadece bu FDA'nın görevleri arasında değil. Bu tür ürünler için, sorumluluk üretici firmanın.
Yine, satış yapabilmek için kullanım koşulları, hangi şartlarda kullanımdan kaçınılması gerektiği Türkçe sitede tam olarak verilmiyor... en azından aynı ürünün diğer dillerdeki sitelerinde yer alan açıklamaların birçoğu Türkçe sitede yer almıyor. Kaçınılmaz olarak aklımıza -örneğin- Amerikalı'nın canı can da, Türk'ün canı patlıcan mı, sorusu geliveriyor.
Türkçe sitede kullanımla ilgili tek uyarı şu satırlarda:
“SORU: Ne tip yan etkiler görülebilir?
Şu ana kadar yapılan yüzlerce çalışmada rastlanmış hiçbir yan etkisi yoktur, ancak yine de hamile ve süt veren annelerin kullanması tavsiye edilmez.”

Yabancı dilde aynı zayıflama ürününü pazarlayan sitelerde ise:
IMPORTANT NOTICE: THE EPH200 WEIGHT-LOSS PLAN IS NOT INTENDED AS A SUBSTITUTE FOR MEDICAL COUNSELING. CONSULT A PHYSICIAN BEFORE STARTING THIS OR ANY WEIGHT-LOSS PLAN, ESPECIALLY IF YOU ARE PREGNANT, BREAST-FEEDING, IF YOU TAKE MEDICATIONS, OR IF YOU ARE SEEING A PHYSICIAN FOR ANY SERIOUS HEALTH PROBLEM. THIS WEIGHT-LOSS PLAN SHOULD NOT BE FOLLOWED BY THE ELDERLY OR CHILDREN, BY PEOPLE TREATED FOR HIGH BLOOD PRESSURE OR DEPRESSION, OR WHO HAVE A HEART CONDITION, DIABETES, OR THYROID DISEASE. THIS WEIGHT-LOSS PLAN IS NOT INTENDED TO TREAT, DIAGNOSE, CURE OR PREVENT ANY DISEASE.
İlaç alıyorsanız, ciddi sağlık sorunları nedeniyle doktor kontrolündeyseniz... yaşlılarda ve çocuklarda... yüksek tansiyon veya depresyon tedavisi görenlerde, kalp sorunları olanlarda, diabette, tiroit hastalıklarında...
Gördüğünüz gibi uyarılar çok daha fazla!

Biraz daha araştırma yaptığımızda, gözümüze çok önemli bir diğer nokta çarpıyor: EPH200'de ephedra yok, ama Synephrine var. Turunç kabuğunda bulunan bir alkaloidin ismi bu. Vee, ephedrine ile benzeşen özelliklere sahip. Evet, sanırım kuşkularımız yersiz değildi, çünkü Türkçe sitede unutulan Citrus Aurantium'u diğer dillerdeki sitelerde buluyoruz.
FDA, bu tür ürünlere onay vermiyor ama yasaklayabiliyor ve bu yetkisini, ardı ardına gelen rahatsızlıklar, şikayetler... ölümler üzerine ephedrine-cafein karışımı içeren ürünler için kullanmış. Bunun üzerine, çeşitli firmalar, ephedrine yerine Synephrine kullanmaya başlamışlar.
Bu konuda, Prof. Ergin Yeşilada'nın Sabah gazetesinde yayımlanan yazı dizisini okumanızı öneririz.
“Efedrin ile kafeinin birlikte kullanıldığı termojenik formülasyonlar yasaklanınca, üreticiler şimdi efedrin yerine turunç (Citrus aurantium) kullanmaya başladılar. Turunç içerisinde de efedrine benzer Beta-3 agonist etkiye sahip bileşen bulunmakta. İçinde bulunan maddelerden sinefrinin yüksek dozlarda yağı parçalayıcı ve iştahı azaltıcı etkileri görülmüş, ama tansiyonu yükseltici etkisi de tespit edilmiş."
Bazı sonuçların altını çizmekte yarar var:
Kalkıp kendi kendine, doğal vs. adlandırılmalarına kapılıp İnternet'ten, aktardan ya da eczaneden bazı zayıflama ürünlerini alıp kullanmak çok tehlikeli olabilir.
“Doğal “ adlandırmasının hiçbir anlamı yok, unutulmasın ilaçların içinde yer alan moleküllerin çoğu bitkilerden geliyor. Bitkilerden elde edilen alkaloitler ilaçların temelini oluşturuyor.
Bayan Schinder, kızına EPH200 vermiş, o da kalkıp o kadar çok kilo vermiş ki, bir de röportaj yapmak inceliğinde bulunmuş...
Milka Bauer, Juana Berys, Marline Kirsch Eph200'den çok memnunmuşlar...
Bunların bilimsel ve kontrol edilebilir kanıtlar olduğu kanısında değiliz.
Hayır, bol yiyerek zahmetsizce zayıflatan ilaç ya da ürün mevcut değil hiçbir zaman da böyle bir ilaç olmayacak.
Tom Lee, hiç kuşkusuz bu üründen bol para kazanacak, ta ki günün birinde reklamlarının doğruluğu yetkili makamlarca araştırılmaya başlanana dek... A.B.D.'de bu tür reklamlara karşı hiç de hoşgörülü değiller. Bakınız FTC (Federal Trade Commission).