Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

20 Kasım 2006

Spor şişmanlatıyor mu?

Spor şişmanlatıyor mu?
Soruyu hep “spor zayıflatıyor mu” şeklinde duymaya alıştık. Yaygın diyet mantığının bir parçası olarak hareketin artırılarak kalorilerin yakılabileceği, böylelikle fazla kilolardan kurtulunabileceği fikri diyetçiler tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Bizse soruyu farklı bir şekilde oluşturarak, sporun ve hareketin kilo kaybında yararlı olup olmadığının daha net görülebileceği kanısındayız.

Eğer, spor yaparak ya da hareketi artırarak... kalorileri yakabileceğiniz, zayıflayabileceğiniz, düşüncesi kafanızda yer etmeye başlarsa ve özellikle bu doğrultuda hareketlenmeye girişirseniz... bakın neler olur:


Öncelikle, hareketi artıran bir kişi, yaptığı harcamaları yukarı çekmiş olur... bunun neresi kötü, böylece daha kolay yakarım, diye düşünenler... çok basit bir gerçeği göz ardı etmektedirler... Harcamaları artan bir beden, buna ihtiyaçlarını artırarak cevap verir, yani insanın karnı daha çok acıkır! İşin püf noktası da zaten buradadır. Harcamalarınızın arttığının tespitiyle, taleplerini de artıran bedeninizin isteklerine nasıl yanıt vereceksiniz?

Ya, artan talep doğrultusunda daha çok yemeye başlayacaksınız... böylece daha üst bir düzeyde yedikleriniz ve harcadıklarınız arasında yeni bir denge oluşacak... yani ne zayıflayacak, ne de şişmanlayacaksınız.

Ya da, “bu kadar sporu boşa yapmıyorum, herhalde” mantığıyla... bedeninizin isteklerine cevap vermeme kararı alacaksınız... karnınız acıksa bile yememeye, ya da en azından sofradan karnınızı tam olarak doyurmadan kalkmaya çalışacaksınız. En basit anlatımıyla “sporla zayıflıyorum” zannederken... aslında zayıflama diyetine koyulacaksınız. Bir süre sonra da, tüm diyetzedelerde olduğu gibi... sizde de denetim kayıpları baş gösterecek... ve diyetle zayıflamaya kalkışanların yüzde doksan dokuzunun başına gelen sizin de kaçılmaz kaderiniz olacak... verdiğiniz kilolar artarak geri gelecek... yani şişmanlayacaksınız!

Sporu, sadece sporun zevki, ya da sağlıklılık için yapanlar eğer işin içine enerji kısıtlaması bulaştırmamayı becerirlerse... onlar için şişmanlama riski yok.

Ancak, bu işe “kalori yakma... fazla kilolardan kurtulma” hevesi ile kalkışanları, kısaca özetlediğimiz mekanizmayla, SPOR ŞİŞMANLATIYOR!

Tabii bir de, sporla inceleyim, rüyalarına kapılıp... anoreksik, bulimik olanlar var. Onlardan da ilk fırsatta söz edeceğiz.