Zayıflama Diyetleri şişmanlatıyor ve hasta ediyor.


Diyet yapmadan, bedene enerji kısıtlamaları dayatmadan
kilo sorunlarından uzak kalmak ya da kilo vermek
mümkün.


Kısıtlama Mikrobu Çöpe dizisinden yayınladığımız kitaplarla
buluşarak Diyetsiz Kalıcı İncelik yolunda ilerleme kararı
alanlara blogumuzda tüm gücümüz ve deneyimimizle
yardıma çalışacağız.

10 Kasım 2006

Diyet mantığı A'dan Z'ye yanlış

Diyetçiler'e kulak asarsanız, kilo sorunlarının çözümü, en azından kağıt üzerinde kolay: "Daha az yiyecek, daha fazla hareket edecek, yüksek kalorili besinlerden uzak duracak... bedeninin tepkilerine de irade gücünle direneceksin!".

Binlerce diyet reçetesinin , sayfalarca beslenme öğüdünün özü işte bu kadar basit. Basit ama yanlış. İnsanların şişmanlamasına yol açan gerçek nedenlerin bir güzel gizlenmesini sağlayan, koca bir palavra. Palavra çünkü, şişmanlamanın başlamasına yol açan yemek yemek, fazla kalorili şeylerle beslenmek, ya da az hareket eder olmak değil, tam aksine, kiloları verme ya da kontrol etme hevesiyle yemek yemekten kaçınmaya girişmek.

Nasılsa, blogun özgürlüğünden yararlanıp konuya uzun uzadıya döneceğimi bildiğim için, bu satırlarla karşılaşanları şaşırtma riskini göze alarak açık açık yazabilirim: Yemek yemekten ürkmeye, karnını doyurmaktan çekinmeye başlamak... kilo sorunlarının ilk adımını oluşturuyor... veee... şişmanlık da, obezite de... bulimia nervosa da, anoreksiya mentale de... hepsi işte bu zeminde tomurcuklanıp boy atıyor! Her türden kilo sorununun başlangıç noktası kendini kısıtlamada ya da kısıtlama ihtimali karşısında bulan bedenin tepkisidir.

Günümüzde, dünyanın dört bir yanında ne sınır, ne de dur durak tanımadan yayılan "Obezite Salgın'ının" tek sorumlusu ise insanları bile bile yanıltan Diyetçi Propaganda'dır.

Yazdıklarımın, kontrol edilebilir delillerini sunacağımdan kuşkunuz olmasın.